دلتنگی های ناصر

عشق ثابت کردنی نیست احساس کردنی است

نکته جالب راجع به ماههای قمری

می دونستین که سال قمری یک ماه سیزدهم هم بصورت کبیسه (هر سه سال یکبار داشته) به اسم نسی ؟ با داشتن این ماه ( که هر سه سال یکبار، این ده روز کمبود سال قمری نسبت به سال شمسی رو جبران می کرده) ماه های سال قمری همیشه سر جاشون بودن و مثل الان نمی چرخیدن.
سال ده هجری تو سوره توبه آیات 36 و 37 میاد که این ماه باید حذف بشه سال همیشه 12 ماهه باشه و در نتیجه سال قمری شروع می کنه به چرخیدن.

قبل از اینکه سال قمری بچرخه ، ماه ربیع الاول و ربیع الثانی می افتادند در بهار که ربیع هم معنی بهاررومیده و بعد ماه جمادی الاول و جمادی الثانی بوده (یعنی ماه خشکسالی اول و دوم) بعدش ماه رجب (به معنی بزرگ واحترام گذاشتن چون دراین ماه جنگ نمیکردن وهمه قبایل دورهم جمع میشدن ودادوستدومعامله وازدواج میکردن)و بعد شعبان بوده (یعنی ماه جدایی ازریشه شعب و موضوع این جدایی این بوده که قبیله ها از هم جدا می شدند و هر کدام به یک سمت راه می افتادند توی بیابان به دنبال آب) بعد رمضان می رسیده (به معنای گرم و سوزان و از درون سوختن می باشد)که دیگه به کل از آب و غذا خبری نبوده و چاره ای نداشتند جز صرفه جویی مطلق ( یا همین روزه خودمان) تا اینکه ماه شوال برسه (یعنی ماه جفت گیری شتران) و دوباره بارش شروع بشه ودوباره غذا پیدا بشه. و ادامه سال...ذیقعده که قعدة به معنی نشستن است برای همین ذوالقعده به ماه جلسه یا نشست معروف است.(دردوره جاهلیت در این ماه دست از جنگ می کشیدند).ذی الحجه(از آنجاکه این آخرین ماه سال بود و در آن نیزدست از جنگ بر می داشتند وبه حج می رفتند ؛ آن را این گونه نامیدند).

محرم

برخی می گویند : «وجه تسمیه آن است که، در این ماه در ایام جاهلیت جنگ بر مردم حرام بوده است ». اما با توجه به اینکه نام پیشین آن صفر الأوّل بوده و در آن نیز جنگ می شده  به این نظر می توان خُرده گرفت .

«چون محرم و صفر و بعد از ماه ذی الحجه یعنی بعد از حج است و آنجا که بعد ازمراسم حج، مکه تقریباً خالی از سکنه و حجاج می‏شد، نام دو ماه محرم و صفر را به نام« صفران » یعنی دو صفر گذاشته که به معنی خالی و «ان» برای مثنی بودن ماهها است و بعدها، نام ماه اول محرم و ماه دوم صفر ماند».البته این نام پس از اسلام بر این ماه نهاده شد .

صفر:

در لغت از ریشه صِفر و به معنای خالی و تهی شدن است و در باره ی وجه تسمیه اش  چند نظر آمده  است :

1- همان گونه که در مورد واژه ی محرم گفته شد از آنجا که  پس  از مراسم حج، مکه تقریباً خالی از جمعیت  و حاجیان می‏شد و چون پس از محرم، صفر است به سبب خالی شدن از حاجیان، به این اسم نامیده شد.
اگه به تقویم بارش در شبه جزیره عربستان نگاه کنید هم این وضعیت رو توش می بینید که پنج ماه تابستان توش خشکسالی مطلق هست.
خلاصه اش اینکه این از ماجرای رمضان که چرا توش روزه می گیرند و اینکه چطور ممکنه ماهی که اسمش ربیع الاوله (یعنی اول بهار) بیفته وسط پاییز.

ماه‌های این گاه شماری عبارتند از محرم (بهمن)، صفر (اسفند)، ربیع‌الاول  (فروردین)، ربیع‌الثانی (اردیبهشت)، جمادی‌الاول (خرداد)، جمادی‌الثانی (تیر)، رجب (مرداد)، شعبان (شهریور)، رمضان (مهر)، شوال (آبان)، ذیقعده (آذر)، و ذیحجه (دی)

یکی از نکات قابل توجه قرار گرفتن عید قربان یعنی بزرگ ترین عید مسلمانان در آغاز سال و مشترک بودن این عید با عید ژانویه است.

باتشکرازوحید

منبع 1ویکی پدیا:  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D9%82%D9%85%D8%B1%DB%8C#.D8.AA.D8.A7.D8.B1.DB.8C.D8.AE.E2.80.8C.DA.86.D9.87

 منبع 2 تبیان:http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=934&articleID=521161

  
نویسنده : ناصر ; ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٦/٥
تگ ها : ماه ، قمری ، هجری